REALIZUJEME 

- Hydroizolácie plochých striech 

- Zateplenie plochých striech 

- Rekonštrukcie plochých striech

- Predaj polystyrénu

HYDROIZOLÁCIE PLOCHÝCH STRIECH

                        Vegetačné a priťažené strechy a terasy

V dnešnej dobe jedným z najpreferovanejších spôsobom stabilizácie povlakovej krytiny pred účinkami vetra je stabilizácia priťažením.

Priťažovaciu vrstvu tak zvyčajne tvorí zásyp z riečneho štrku alebo betónová dlažba na terčoch alebo drevený rošt pri pochôdznej úprave. Ekologicky a esteticky je najpreferovanejším variantom je priťaženie striech vrstvou vegetácie, čo nám ponúka nový rozmer funkčného využitia strechy.

Podľa typu a hrúbky vegetácie tak môžeme realizovať extenzívnu, alebo intenzívnu strechu. Kombináciou zaštrkovaných, vegetačných a dláždených striech a terás tak vieme vytvoriť dôležitú zložku architektonického a funkčného dotvorenia objektu. Pre tento typ striech sú vhodné PVC fólie Fatrafol, ktoré majú tzv. FLL atest proti prerastaniu koreňov rastlín.

VÝHODY:

  • mechanická ochrana a predĺženie životnosti hydroizolačnej vrstvy
  • pozitívny vplyv na teplo- technické a akustické parametre strechy
  • široké možnosti využitia strechy

VHODNÉ PRODUKTY PRE PRIŤAŽENÉ STRECHY:

Fatrafol 810 (810/V)

Fatrafol 818/V-UV

Fatrafol 804- detailová fólia

  • náhrada zelene, zastavanej budovou
  • zlepšenie mikroklímy v okolí budovy
  • zníženie prietoku zrážkových vôd odvodňovacím systémom

                POCHÔDZNE STRECHY A BALKÓNY

V prípade, kedy nemožno použiť ako pochôdznu vrstvu balkónu napr. betónovú dlažbu či už zo statických, alebo priestorových dôvodov, je možné v použitím špeciálnej fólie vytvoriť v jednej pracovnej operácii súčasne hydroizoláciu aj pochôdznu vrstvu. Fólia vyrábaná v niekoľkých farebných variantách, je na hornom povrchu tvorená priestorovým dezénom a umožňuje priamy pohyb osôb bez nutnosti inštalácie ďalších vrstiev.

Jedná sa tak o zaujímavú a ekonomickú variantu k štandardným riešeniam balkónov s pochôdznou vrstvou z keramickej, alebo betónovej dlažby, dreveného roštu apod.. Túto fóliu je taktiež možné využiť k realizácii pochôdznych koridorov na strechách, umožňujúcim prístup k rôznym technologickým zariadeniam.

VÝHODY:

  • nízke zaťaženie nosnej konštrukcie
  • rýchla realizácia
  • zvýšená mechanická odolnosť
  • protišmykový dezén

VHODNÉ PRODUKTY PRE POCHÔZNE STRECHY A BALKÓNY

Fatrafol 814

Fatrafol 804- detailová fólia

                      MECHANICKY KOTVENÉ STRECHY

Stabilizácia povlakovej krytiny je realizovaná mechanickým kotvením k podkladu. Je to najbežnejší systém stabilizácie hlavne pre ľahké strešné konštrukcie a rekonštruované strechy, kde by statika konštrukcie neumožňovala použiť stabilizáciu priťažením.

Súčasťou systému je široký sortiment kotviacich prvkov pre rôzne druhy podkladov. Podmienkou použitia mechanického kotvenia je súdržný podklad, kde kotviace prvky dosahujú požadovanú únosnosť.

Dôležitosť výberu vhodného kotviaceho prvku je treba venovať hlavne pri rekonštrukcii striech prevedením ťahovej skúšky, ktorá stanový vhodný kotviaci prvok pre konkrétnu strechu. Vykonanie ťahovej skúšky vieme zabezpečiť prostredníctvom našich regionálnych technikov.

VÝHODY: 

  • nízke zaťaženie nosnej konštrukcie
  • rýchla a ekonomická realizácia
  • výhodné použitie pri vysokých budovách a veľkých halách

VHODNÉ PRODUKTY PRE KOTVENÉ STRECHY

Fatrafol 810 (810/V)

Fatrafol 804- detailová fólia

                                   LEPENÉ STRECHY

Lepenie fólií Fatrafol k podkladu je alternatívou k mechanickému kotveniu alebo priťaženiu. Svoje opodstatnenie má hlavne v prípadoch, keď do podkladu nie je možné z rôznych dôvodov fóliu kotviť alebo ju stabilizovať priťažením.

Dôvody môžu byť funkčné, napr. z hľadiska prevádzky vo vnútri budovy, alebo z hľadiska druhu či kvality podkladu, ale aj estetické, napr. kvôli eliminácii viditeľných kotiev na spodnej strane kotevnej vrstvy atď.

Na lepenie sa používajú fólie s nakašírovanou PES textíliou na spodnej strane. Pre použitie stabilizácie fólie lepením je vyžadovaná dobrá rovinnosť podkladovej konštrukcie a špecifické počasie počas aplikácie.

VHODNÉ PRODUKTY PRE LEPENÉ STRECHY

Fatrafol 807/V
Fatrafol 807
Fatrafol 804- detailová fólia

VÝHODY:

  • nízke zaťaženie nosnej konštrukcie
  • rýchla realizácia
  • realizácia bez vŕtania do nosnej konštrukcie
  • estetické prevedenie

EPS patrí v súčasnosti medzi najrozšírenejšie izolačné materiály.Spôsobili to najmä jeho charakteristické vlastnosti, akými sú:

- vynikajúce izolačné vlastnosti,

- nízka objemová hmotnosť,

- jednoduchá a bezpečná manipulácia,

- šetrnosť k životnému prostrediu,

- zvýšená požiarna odolnosť

Použitie polystýrenu



Energetické hľadisko

Z výsledkov meraní je zrejmé, že úniky tepla obvodovým plášťom predstavujú 25 až 35 % celkových strát pri rodinných domoch a 30 až 40 % pri bytových domoch. Zníženie tepelných strát je pritom možno realizovať jedine cestou zvýšenia tepelného odporu konštrukcie dodatočnou tepelnou ochranou. Pri dodržaní zásad správneho návrhu zateplenia a zásad platných pre realizáciu zateplenia je podľa viacerých nezávislých štúdií možné komplexným zateplením ušetriť až 50 % tepla na vykurovanie budovy.

Ekologické hľadisko

Ďalším nezanedbateľným efektom zateplenia, ktorý úzko súvisí s menšou spotrebou tepla na vykurovanie je podstatné zníženie emisií škodlivých látok do ovzdušia. Pre lepšiu názornosť možno uviesť štúdiu spracovanú v Rakúsku, kde bola porovnávaná produkcia CO2 rodinného domu s priemernými tepelnoizolačnými vlastnosťami pred a po zateplení kontaktným zatepľovacím systémom (12 cm tepelná izolácia). Podľa výsledkov spomínanej štúdie produkcia CO2 počas obdobia 40 rokov je porovnateľná s objemom emisií CO2, ktoré by vyprodukovalo osobné auto pri prejazde 1 milióna kilometrov (cca 25krát cesta okolo rovníka).

Stavebno technické a estetické hľadisko

Zateplením obvodového plášťa sa odstraňuje zatekanie škárami stykov medzi panelmi a trhlinami. Taktiež sa výrazne znižuje teplotné namáhanie nosných panelov. Zateplením obvodového plášťa dostáva budova aj nový ochranný obal odolný proti pôsobeniu všetkých nepriaznivých klimatických a ekologických vplyvov. Nezanedbateľným efektom zateplenia je aj nový šat a nový výzor, ktorý budova získava. Z fádnych sivých a panelových domov možno vyčariť veselé a živé stavby sídliska premeniť na architektonicky zaujímavé celky.

Prečo zatepľovať?

Nízka energetická hospodárnosť a reálny stav bytového fondu na Slovensku spolu s ďalším rastom cien tepla posúvajú problematiku dodatočného zatepľovania do stále väčšej pozornosti nielen odborníkov v stavebnej praxi, ale aj širokej verejnosti. Primárnym efektom zateplenia objektu je výrazné zníženie spotreby tepla na vykurovanie. Zateplenie okrem ekonomického aspektu súvisí aj s ďalšími hľadiskami, od ekologických začínajúc cez hygienické až po estetické. Uplatňovanie zatepľovania je významným faktorom pri obnove existujúcich budov.



Ekonomické hľadisko

Tepelné straty, resp. úspory tepla priamo ovplyvňujú náklady na vykurovanie budovy. Ekonomická návratnosť investícii do dodatočného zateplenia rodinných domov postavených do začiatku 70 až 80 rokov sa podľa prepočtov úsporou tepla na vykurovanie pohybuje v rozmedzí 5 až 8 rokov, ak počítame so aktuálnymi cenami energie.

Hygienické hľadisko  

Jedným z podstatných dôvodov prečo treba zmeniť tepelnotechnické vlastnosti stavebných konštrukcii zateplením, je zlepšenie hygienických a zdravotných podmienok v interiéri budovy. Na studenom povrchu stien dochádza v mnohých prípadoch k poklesu povrchovej teploty, čím sa vytvárajú ideálne podmienky pre vznik a rast rôznych húb a plesní. Zateplením sa zyšuje povrchová teplota stien v miestnosti a odstraňuje sa tak jedna zo základných podmienok výskytu spomínaných mikroorganizmov. Zateplený dom navyše zabezpečuje užívateľovi lepšiu tepelnú pohodu a ustálenejšiu vnútornú klímu počas celého roka.

Styrodur /XPS/ - Extrudovaný polystyrén



Tepelné izolácie XPS použí­vame vďaka vysokej pevnosti a nenasiakavosti v širokom rozsahu aplikácií­, od základov, cez obvodové steny, vysoko zaťažované podlahy, tepelné mosty až po strechy ako ploché tak aj šikmé. XPS je vyrábaný vo forme pevných dosiek, s ktorými sa pracuje jednoducho za každého počasia. 

Izolácia základov 


Základné vlastnosti XPS:

  • Dlhodobá vynikajúca tepelná izolácia
  • Vodovzdornosť
  • Mrazuvzdornosť
  • Zvlášť dobrá zaťažiteľnosť
  • Tvarová a rozmerová stabilita
  • Nehnije
  • Nestarne

XPS tepelnoizolačný materiál vytvorí tepelnú izoláciu, ktorá ušetrí energiu od pivnice až po strechu. Extrudovaný polystyrén (skratka XPS) je ideálnym riešením v mnohých oblastiach použitia práve na miestach, na ktorých sa na tepelnoizolačný materiál kladú mimoriadne vysoké nároky z hľadiska tlaku a vlhkosti, napr. pri zvislej vonkajšej tepelnej izolácii konštrukčných prvkov v kontakte s pôdou, tepelnej izolácii pod základovou doskou, izolácii soklov, plochých striech, miestností s vlhkou prevádzkou, atď..

Perimeter /resp. náhrada XPS/

Doska z expandovaného polystyrénu, ktorá je mimoriadne vhodná pre zateplenie obvodových stien pod terénom až do hĺbky 3 metrov a soklovej časti budov bez izolácie proti vode. Využitie je aj pre zatepľovanie plochých striech a podláh s vysokým zaťažením, tepelnú izoláciu bazénov.

Materiál 

Expandovaný polystyrén s uzavretou bunkovou štruktúrou


Použitie

tepelná izolácia obvodových plášťov stien suterénnych konštrukcií pod terénom do hĺbky 3m, vysokozaťažovaci konštrukcie ( strechy, podlahy ), tepelná izolácia bazénov 

Výhody
výborné tepelnoizolačné vlastnosti, nulová nasiakoavosť

Skladovanie
v suchu, chrániť pred vlhkom, vodou, mrazom, proti UV žiareniu a mechanickému poškodeniu 

Rozmery

1250x600x30, 50, 60, 80, 100 mm


Technické parametre


pevnosť v tlaku pri 10% stlačení: 200 kPa
súčiniteľ tepelnej vodivosti: 0,033 W/mK
číslo odolnosti difúzie vodnej pary:30-40
trieda reakcie na oheň: E


Zdroj: Internet, Fatraizolfa a.s.